Menu

Post atricle in AuthorBG.com article minimum 300 words.

,,Byl jsem při tom"

 Komentáře autora ,,Kšandy"

Vážení! V téhle rubrice se s vámi občas rozdělím o několik  postřehů , neboť nejsem lakomý. Věřte, že není mým cílem někoho poučovat a taky lhát. Chci vás pravdivě informovat o dění kolem  nedávno narozeného dítěte,, Kšandy". O tom, jak se těžce rodil, jak roste a jak se mu v současnosti vede. Seznámím vás - pokud o to budete stát - s jeho úspěchy, ale i neúspěchy, protože  ,,není na světě ten, co by se zavděčil lidem všem." My, jeho aktéři  si každého povedeného ,,Kšandu"  užíváme a máme radost, když máte vy naši příznivci radost. Můj velký ,,guru" geniální Jan Werich jednou řekl že: ,,Herec, který umí diváka rozesmát, aniž by se podbízel - umí všechno". V komedii ,,Kšanda" se ze všech sil snažíme  slova velkého mistra naplnit.
J.S.

 

"Psaní komedie je velice tenký led. Stačí jeden chybný krok a probořím se. Humor je zatraceně těžká ,,disciplína". Vy, kritici komediálního žánru - zkuste si to někdy! Je známá věc, že dobrý komik zahraje bez problémů vážnou roli, ale naopak je to velký problém. Viděl jsem několik výborných charakterních herců, jak si s komickou rolí vůbec nevěděli rady. Tlačili na text, jako dřevorubec na pilu. Důležitý je přesný timing a slovosled. Stačí přehodit jedno slovo a je po pointě. Co je vtipné a co ne? Jak to napsat, abych si  tzv.neutíral nos židlí? Budou se tvému humoru - autore - lidi smát? " Tyhle otázky mi letěly hlavou, když jsem téměř rok psal ,,Kšandu". Po dvanácti letech jsem odešel ze souboru F.R.Čecha a rozhodl se jít vlastní i když velmi trnitou cestou. V lednu 2013 jsem se spojil  s  kamarádem Rosťou Kubou, který pak po celou dobu mého psaní působil jako můj druhý poradce a dal jsem se do díla. ( Prvním byl můj tatínek Jaromír, jeden z našich nejlepších autorů pro děti. Jeho ,,Vodnické pohádky" se dočkaly už třetího vydání a staly se bestselerem. ) Tisíckrát jsem jednotlivé scény přepisoval, mazlil se s každým slovem, s každým vtipem. Vztekal se, dupal nožkami jak splašený králík,trhal popsané papíry,radoval se,doplňoval - škrtal. Mým cílem bylo napsat hořkou komedii ze současna, ne povrchní estrádu. Měl jsem před očima komedie, při kterých jsem se moc nezasmál, ale zato jsem se často vrtěl na sedadle. Moře zbytečných slov tvářících se geniálně, které by uspaly i většího spáče než jsem já. Nekonečně dlouhé dialogy, ve kterých bylo vtipu jako šafránu.Chtěl jsem jít jinou cestou. Co nejméně vaty, velký tah na bránu! Tempo jak na horské dráze, nenechat diváka  ani jednou se zavrtět.Nesnáším ,,divadelní nudu"! Herecké obsazení jsme s Rosťou vybírali velmi pečlivě. Alchymie připomínající dění na dvoře císaře Rudolfa II. Jen na roztloukání atomu nedošlo... Začali jsme zkoušet v říjnu 2013 v Praze U Hasičů. Měli jsme z pekla štěstí. Šéf ,,Hasičů" Tomáš Spurný je skvělý člověk . Muž na svém místě. Ve všem nám vyšel vstříc - bez něj bychom to nikdy nedotáhli až do prvního představení 10.2.2014 v Karlových Varech. Nádherné lázeňské město, úžasné divadlo, nároční diváci. Až na kolonádu muselo být slyšet bušení mého srdce. Už od rána mě lynčovaly ty nejčernější myšlenky. Co když se ,,Kšanda" nebude líbit? Dají diváci po skončení představení palec nahoru nebo dolů? Hned po první scéně se ozval bouřlivý potlesk. Všechno ze mě spadlo.Diváci stejnou reakcí odměňovali každou scénu a báječně se bavili. I když jsme udělali spoustu chyb - zvítězili jsme! Karlovy Vary,moc děkujeme,nejen vaše prameny, ale i vaši diváci dovedou léčit.  Byl jsem na smrt vyčerpaný, ale tetelil jsem se štěstím. Komedie, která uspěje ve Varech nemůže být špatná.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

Říká se, že čím dál od Prahy - tím lepší diváci.  Pražské publikum je rozmazlené, zvyklé na největší hvězdy a jen tak někdo ve stověžaté matce českých a moravských měst neuspěje. Vím, o čem mluvím. Zažil jsem to s  komedií ,,Čachtická paní". Výbuch, jako když praskne papiňák. Raut po představení připomínal pohřební hostinu. Všechny tyhle věci jsem měl v hlavě už dlouho před pražskou premiérou ,,Kšandy" v Divadle U Hasičů 30.3.2014. Divadlo praskalo ve švech. Ve vzduchu bylo cítit velké očekávání. V hledišti sedělo hodně významných hostů.Byli tam moji  přátelé na kterých mi velmi záleželo -  např.Luděk Sobota s manželkou Adinou , slavní fotbalisté Honza Berger a Martin Frýdek. Nechyběl ani spoluzakladatel Černého divadla v Čechách - František Kratochvíl. Velká legenda a velký člověk. Žaludek se mi svíral trémou. Už  jsme sice s ,,Kšandou" měli za sebou úspěšnou moravskou šňůru, ale Praha je Praha... Jestli nám to nevyjde,všechny dosavadní  úspěchy budou smazány a naše sebevědomí klesne pod bod mrazu. A je to tady. Je 19 hodin a pět minut. Sálem se rozezněla píseň ,,Přetržená kšanda" a po ní vchází na jeviště Rosťa v roli bezdomovce. Vzájemně si  s Míšou Kuklovou popřejeme ,,Zlom vaz" a obětní beránci jsou vhozeni napospas dravé pražské zvěři. Náš úvodní dialog provází častý smích a na konci velký potlesk. Až do konce představení prožíváme krásný sen. Děkovačka trvá snad dvacet minut. Nemůžu se toho nečekaného ,,veleúspěchu" nabažit, jsem šťastný jako malý Kšanda! Prchavá vteřino štěstí neodcházej, jsi tak sladká...Radost až do rána a ohromné povzbuzení do dalších repríz. Praha nám ukázala tu nejkrásnější tvář - vážím si toho a zůstávám na zemi, i když v tu premiérovou neděli se mi samou radostí chtělo vzlétnout. Nestane se ze mě  ,,pyšný páv Jaroslav".  Neusneme na vavřínech, máme pořád co zlepšovat, ale na tenhle březnový večer se nedá zapomenout.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

Cesty osudu se jako kšandy kříží
Z nebe smůla padá a tiše se blíží
Růžové sny časem svojí barvu mění
Kšanda praská ve švech hrozí přetržení

Stačí jedna chyba uvolní se svorka
Štěstí v dálce mizí jako lehká holka
Sáhnout si až na dno není žádná hanba
Sešít už se nedá přetržená kšanda
J.S.

 

Díky herecké profesi jsem se seznámil s lidmi, které bych jinak asi nepotkal. Poznal jsem zblízka takové velikány jako byli a jsou - Miloš Kopecký, Karel Gott, Karel Svoboda,Petr Nárožný, Miloslav Šimek, Ivan Mládek,Marian Labuda, Luděk Sobota,Karel Zich,Karel Černoch, Miro Žbirka,Arnošt Lustig, Miroslav Ivanov aj. Někteří mě nadchli, jiní trochu zklamali. (Ti , co jsem vyjmenoval - patří do první kategorie.) Na vlastní kůži jsem se přesvědčil, že ti co toho nejvíc umí - jsou nejskromnější a naopak. V každém případě jsem osudu  za ta setkání nesmírně vděčný a vážím si toho. Když jsme s Rosťou obsazovali ,,Kšandu", přemýšleli jsme, kdo by mohl hrát postavu Ignáce, který v komedii svádí Kláru. Měli jsme několik typů, ale něco nám pořád říkalo, že to není to pravé ořechové. Moje autorská představa byl mimořádně přitažlivý muž kolem čtyřicítky. Byl konec léta 2013. Na verandě své milované chaty jsem popíjel kávu a přemýšlel o všem možném. Mé myšlenky doputovaly až ke ,,Kšandovi" a k postavě Ignáce.Promítnul jsem si v hlavě seznam českých herců a pak přešel do seznamu hrajících zpěváků. Bingo! Mám to! Martin Maxa! Idol stovek dívek a paní...Ale zvládne to? Možná tu roli ani nevezme. Seženu na něj číslo a zavolám mu. Poslal jsem Martinovi text ,,Kšandy" a čekal na jeho reakci. Za dva dny mi zavolal. ,,Ahoj, Jardo. Já jsem v podstatě velmi smutný člověk a jen tak něčemu se nezasměju, ale při čtení ,,Kšandy" jsem se smál od začátku do konce. Perfektní komedie! Moc se mi ,,Kšanda" líbí, jdu do toho!" Ani žár rozbouřené Etny by moje srdíčko nerozpálil tak jako Martinův telefonát. Začali jsme zkoušet, šlo to velmi těžce. Martin odříkával text jako kolovrátek, k mým autorským představám měla postava Ignáce na míle daleko. Martin si nevěděl s rolí rady. Začal jsem pochybovat, jestli jsem se s obsazením známého zpěváka neunáhlil. Čas plynul, ale Martin byl jako skála - nešlo s ním hnout. Blížil se konec roku a taky konec prosincových zkoušek.  Jednoho dne mi Martin navrhnul, abychom společně s Terezkou Šefrnovou, která hraje Kláru - zkoušeli dva dny u něj v Roudnici nad Labem. Odveze a přiveze nás. Stalo se. Společnost nám dělal jen Martinův černý kocour Jetel, rozvalující se v peřinách.  Překvapilo mě ,jak jsou Martin s Terezou pracovití. Jejich dialogy jsme jeli snad stokrát. V podvečer jsme se vraceli do Prahy sice unavení, ale šťastní z toho, jaký jsme udělali kus práce. Za pár dní jsme si tyhle herecké galeje  zopakovali. Výkony obou stouply o sto procent! Zkoušení v Roudnici nad Labem znamenalo zásadní Martinův posun směrem dopředu. Pak už to šlo jako po másle. Při příchodu spoře oblečeného Martina na jeviště na začátku druhé poloviny - ženská část hlediště vždy slastně vydechne  : ,,Ááách..." Mužská část publika je naopak u vytržení z půvabné Terezy. Ideální herecký pár . Jak říkali moji velcí oblíbenci - pánové Šimek+Grossmann :,,Divák nemrava si přijde na své".
 J.S.

 

Slyšíte? Léto buší na dveře. Miluju léto,zimu bych odstěhoval někam na hory. Tam ať si jí její fanoušci dosyta užívají. Vždycky mě dojme, když na konci dubna někteří lyžaři pláčí, že už není sníh a tím pádem přichází konec zimní sezóny...Já naopak slavím.Tady dole ,,v údolí" ať vládne věčné jaro a léto. A podzim, ať je co nejkratší. V červnu, červenci a srpnu odehrajeme osm představení ,,Kšandy" v amfiteátrech. Bude to doslova zkouška ohněm. Máme velké kulisy, hodně rekvizit. V některých amfiteátrech není dostatečné zázemí. Občas je to velká improvizace ve skromných podmínkách. Ale tohle mi nikdy nevadilo. Venkovní hraní má nezapomenutelnou atmosféru. Všechno je daleko spontálnější. Při jednom představení v amfiteátru na Moravě jsem před léty zažil splněný sen snad všech herců - ,,standing ovation" - potlesk ve stoje. Na konci při závěrečné děkovačce všech 400 lidí vstalo ze svých sedadel a tleskalo a tleskalo. Kéž bych tuhle nádheru někdy zažil s ,,Kšandou". Zatím jsme ,,Kšandu" hráli jen v divadlech a kulturácích. Jsem zvědavý, jak nás diváci přijmou venku. Začínáme 15.6 v letním kině v K.Varech. Modlíme se, aby nám přálo počasí a ten nahoře na nás neseslal z rozbouřeného nebe hromy s blesky a krupobitím. Kdyby vám to vyšlo - přijďte se na nás podívat a nebo nám alespoň držte palce.Budeme hrát jako o život. My to totiž ani jinak neumíme...
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

Když jsem psal ,,Kšandu", měl jsem před očima typ kariéristy,který se snaží za každou cenu vystoupat až na úplný vrchol. Přeceňuje své schopnosti a vidí se už prezidentem. Netuší,že je jen pouhou loutkou v dokonale vymyšlené hře. Chtěl jsem to pojmout s humorem a velkou nadsázkou. Napsal jsem scénu, kdy Kšanda stoupá v horolezeckém oblečení na horu ,,Parlament" a cestou potkává různé průšvihy, které způsobili naši spoluobčané - politici, když byli u moci. Jakoby si říkali :,,Po nás, ať klidně přijde potopa!" A hrabali a hrabali... Samozřejmě, že dnes jsou jak lilie čistí, nic nezavinili a mysleli všechno dobře. Je úplně jedno, že jim to málokdo věří. Hlavní pro ně byl neustálý tok peněz do jejich bezedných kapes.Uplyne nějaký čas, jejich ,,velkolepé činy" upadnou v zapomnění a oni v klidu mohou opět vyrazit do útoku. Co třeba stát se europoslancem? Skvělý džob za skvělý plat! ,, Na Brusel, český politiku, na Brusel!" Rozhodl jsem se, že scénu kariérního snového vzestupu Kšandy, natočíme jako animovaný klip a při představení ho budeme promítat. Ale od nápadu k samotné realizaci je někdy šíleně daleko. Kde sehnat animátora, který by nebyl ,,zlatokop" a udělal to podle mých představ? Neměl jsem s tím žádné zkušenosti. Několik měsíců jsem marně hledal. Sešel jsem se s několika animátory,ale jejich finanční požadavky hodně přesahovaly předpokládané náklady na klip. Chladní,profesionální řemeslníci, kteří by určitě za - dle mého soudu -přehnaný honorář odvedli dobrou práci, ale chybělo by tomu srdíčko. Nakonec jsem našel Jirku Markvarta - báječného kameramana a muzikanta.Okamžitě jsme si padli do oka. Točili jsme klip v malém studiu na Vinohradech. Tvrdé podmínky a stejně tvrdá několikahodinová práce. Pak si to Jirka vzal společně se svou ženou - výtvarnicí Evou do ,,domácí dílny". Asi po měsíci jsem spatřil výsledek. Byl jsem z klipu nadšený a děkoval jsem osudu, že jsem Jirku potkal. Jirka to udělal přesně tak, jak jsem si to představoval. Navíc složil výbornou muziku, která celý klip rámuje. Jsem na klip a na vás - Jirko a Evičko hrdý. Líp bych to nevymyslel. Ještě jednou mé velké díky!
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

Včera, v pátek 4.7.2014 jsme s ,,Kšandou" prožili báječný večer v nádherném lesním amfiteátru v Hořicích na Šumavě. A přitom ze začátku tomu nic nenasvědčovalo. Lepila se na nás smůla.Martin Maxa,který vezl Milana Pitkina,zvukaře Evžena a mojí maličkost, se ještě před tím než nás vyzvednul - musel vracet pro zapomenutá cédéčka,takže najel spoustu kilometrů navíc. Jindy usměvavý Martin zjevně nebyl v dobré náladě a to ještě netušil,jaká těžká cesta dnes vede ke ,,Kšandovi".Vyjeli jsme z matičky Prahy s půlhodinovým zpožděním. Ujeli jsme sotva 20 km,když jsme se dostali do šílené kolony,popojíždějící asi tak metr za minutu.V autě vládla napjatá atmosféra a čas letěl jako aeroplán. Ďábelská dálka před námi, lemovaná nekonečnou kolonou aut a kamiónů. Po třičtvrtě hodině popojíždění naše trápení konečně skončilo. Ale v mém rodném městě Č.Budějovicích jsme špatně odbočili na Č.Krumlov,takže další časová komplikace.V autě bylo dusno jak v aréně. Nakonec jsme do Hořic dorazili v půl osmé,třicet minut před začátkem představení. Vzhledem k tomu,co nás cestou sem všechno potkalo - to byl malý zázrak.V krásném lesním amfiteátru zastřešeném plachtou, na nás čekal charismatický starosta pan Madej a téměř tři sta natěšených diváků. Počasí ideální. ,,Kšanda" sklidil velký úspěch. Diváci od začátku skvěle reagovali a na konci představení nás odměnili dlouhým bouřlivým potleskem. Škoda,že mezi nimi nebyl ,,skoroherec" Jindřich Kriegel z divadelní společnosti Artur,který od veleúspěšné premiéry ,,Kšandy" v Divadle U Hasičů nemůže  spát a jeho jedovatá slina a skřípění zubů nás provází téměř na každé štaci.Užírá se závistí. Dokonce přestal nosit kšandy...Inu,úspěch v Čechách se neodpouští a v Praze už vůbec ne. My si ,,Kšandu" stejně jako diváci  užíváme a radujeme se z každého takového nádherného večera, jaký jsme prožili včera v Hořicích. Starosta pan Madej i všichni kolem něj jsou velcí sympaťáci.Vždy se sem budeme rádi vracet.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

Na základě úspěchu ,,Kšandy" jsem dostal nabídku na napsání nové komedie.Dlouho jsem se nerozmýšlel a pustil se do toho. Vypotil jsem první dialog,ale pořád jsem neměl téma a zápletku hry.Geniální pan Dietl říkal,že autor by měl psát pravidelně pět hodin denně.Nejdříve vás vůbec nic nenapadá,ale trpělivost a vytrvalost pak prý přinese své ovoce.Velký mistr měl pravdu.Kolikrát jsem si na jeho slova  při psaní ,,Kšandy"vzpomněl. V pondělí 30.června jsem strávil u počítače půl dne. ,,Skončí dialog. Někdo zvoní,přichází..." Ale kdo a co chce? Tuhle hádanku ne a ne rozlousknout. A pak mě doslova políbila múza. Heuréka! Mám to! Už vím o čem moje nová komedie bude! Teď jsem na šestnácté stránce. Přede mnou je nekonečné moře práce .Mám při psaní neustále otevřené okno,vyhlížím múzu a prosím jí,aby mi opět pomohla.Je to stydlivá holka. Na polibek je skoupá. ,,Kšandou" jsem se hodně vystřílel. Potřebuji spoustu nových vtipných nábojů,které by neomylně zasáhly terč.Když půjdu múze naproti - věřím,že budu mít přesnou mušku.Nevím,jestli to dokážu,ale šíleně mě psaní baví.Byl by hřích se o to nepokusit.Jsem jak malé dítě,které se raduje z nové hračky a nechce jí zatím nikomu půjčovat. Takže se nezlobte,že vám dnes nenapíšu  název komedie. Co kdyby si to přečetl Kriegel a zakousl se do mě jak do kosti bígl...
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

Stokrát si říkám: ,,Jardo, klid. Šetři si nervy, nerozčiluj se." Ale když se stane něco takového jako včera 26.7.2014 v Broumově, tak to prostě nejde. To bych musel mít místo nervů ocelové pruty. Vzteky jsem málem proskočil jako Faust stropem v místní škole. Náš zvukař Evžen si už dlouho koledoval svým laxním přístupem o pořádný průšvih.  Evžen byl v Broumově už od rána, protože tam v rámci místních kulturních slavností měl se svými kolegy nějaké vystoupení. Komedie,,Kšanda" měla začít v 19.00. Ještě v půl sedmé ,,pan Evžen" nebyl. Zřejmě se kochal krásou malebného městečka, odkud je do Polska co bys kamenem dohodil. A když nám konečně ukázal svoji sympatickou tvář, tak zjistil, že si CD s hudbou a zvuky zapomněl doma. Kdybych byl čaroděj, zaklel bych :,,Ať stane se proměna - osel z Evžena!" Ale to bychom ten večer byli definitivně bez zvukové a hudební složky. Složitým posláním a stažením hudby emailem nakonec zvuková část ,,Kšandy" dorazila. Než se vše připravilo - hodiny ukazovaly 19.40. Tahle ,,Evženova čtyřicetiminutovka" mě stála několik let života. Příště už podobná situace bude Evžena stát místo zvukaře. Jinak bych byl za osla já...  Až na tuhle nečekanou komplikaci vše ten večer vyšlo. Počasí ideální,hlediště na Kostelním náměstí bylo úplně plné - doslova hlava na hlavě. Reakce diváků bouřlivé, s častým potleskem. Velký sukces! Děkujeme broumovští za mimořádně vlídné přijetí a za ohromnou trpělivost při čekání, tentokrát ne na Godota, ale na nezodpovědného zvukaře Evžena.
Slunečné dny a ,,Kšandu" v dušiJ.S.

 

Jsou věci,proti kterým se člověk jen těžko může bránit. Mezi ně patří - pomluva.Záměrně vylitý kýbl špíny . Jediným záměrem je ublížit. Ovlivnit v rámci konkurenčního boje případné zájemce  tak, aby si dotyčnou věc neobjednali. Pro věrohodnost to zabalím do jakési internetové soutěže - hodnocení divadelních premiér,která se tváří velice seriózně. Nechte si poradit ,,opravdovými" odborníky... Autoři? Grégrová,Landa,Koula. Lidé bez jakéhokoliv smyslu pro humor.  Po veleúspěšné premiéře ,,Kšandy" v Divadle U Hasičů padl pomyslný Černý Petr na nás. Na internetu povedená trojice pseudointelektuálů vylíčila pražskou premiéru v těch nejšílenějších barvách. Jakákoli tragédie je proti tomu romantická selanka. Za takový počin se prý máme pověsit na kšandě. Úžasně vtipné a originální! Ještě dlouho se určitě Grégrová, Landa a Koula váleli smíchy v redakci po zemi. Ozvalo se mi mnoho lidí. Na rozdíl od ,,pisatelů-odborníků", tam  tu neděli 30.3.2014 skutečně byli. Shodli se na tom,že  trojice ,,rádobyodbornýchkritiků" ve svém hodnocení lže jako když tiskne. Realita byla totiž úplně jiná. ( V jedné z předcházejících glos o průběhu pražské premiéry pravdivě píšu.) Bohužel, někteří pořadatelé tuhle špínu považují za měřítko kvality představení. A přesně o to povedené trojici šlo. Nedávno jsem s jedním takovým pořadatelem mluvil. Poukazoval právě na tohle lživé hodnocení ,,Kšandy"a bral ho  za bernou minci k tomu, aby neměl o naší komedii zájem. Ti, jejichž jediným cílem bylo ublížit - zaznamenali vítězství. I když vítězství páchnoucí lží a nenávistí. Ale to Grégrové, Landovi a Koulovi -  pisatelům bez svědomí,určitě nevadí a budou se snažit škodit dál. Stará pravda říká:,,...že jedna prohraná bitva ještě neznamená prohranou válku." Máme bojovné srdce. ,,Kšanda"  sklízí všude úspěch a lež povedené trojice je s každým odehraným představením víc a víc k smíchu.Rozhodujícím faktorem  úspěchu či neúspěchu komedie je totiž divák. A ten je s ,,Kšandou", podle bouřlivých reakcí, nadmíru spokojený. Bubnování na zlé bubny nikdy nemá dlouhého trvání.  A špatná zpráva pro povedenou trojici na závěr. Zatím se nikdo ze souboru  na kšandě neoběsil a ani se k tomu nechystá. Grégrová,Lando,Koulo - nechcete to udělat za nás?
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

V neděli 3.8.2014 jsme hráli ,,Kšandu" v Archeoskanzenu v Modré a o den později jsme se přesunuli do Letovic. Dvoudenní zájezd na oblíbenou Moravu dopadl výborně. I přesto, že nás v Modré trochu zradilo počasí. Celá republika se zmítala pod přílivy deště a hřmění bouřek, ale v Modré bylo ,,modro". Bohužel, asi dvacet minut před koncem ,,Kšandy" začalo pršet ,zvedl se vítr a blýskalo se na lepší časy.Okamžitě se mi vybavila situace před několika lety. Tehdy jsme tady s jedním představením zažili ,,konec světa". Z nebe padaly doslova trakaře a uragán nám trhal kulisy na kusy.Kdyby zpěvák Jirka Helekal neprořízl v poslední chvíli plachtu nad námi, pod tíhou vody by se protrhla a rozmetala nás jako kuželky.Teď to bylo taky s chlupem,ale dohráli jsme. Posezení se skvělým člověkem,správcem skanzenu - Lubou Slámou při vínku, pak bylo krásnou tečkou za vydařeným večerem. V Letovicích už problém s počasím nenastal a už vůbec ne s dvěma sty báječnými diváky, kteří po celé představení úžasně reagovali. I tady jsme měli štěstí na pořadatele. Pan Jiří Palán je sympaťák a muž na svém místě. Bylo o nás perfektně postaráno. Před ,,Kšandou" i po ní vypukly doslova ,,řízkové žně". Modrá i Letovice si získaly naše srdce!
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

,,Kšanda" - 11.8.2014 Mariánské Lázně. Nádherné divadlo s výbornou akustikou a fajn techniky. Asi 250 nadšených diváků. Včerejší večer jsme si opravdu vrchovatě užili. Divácké reakce byly tak bouřlivé, že hrozilo že se herci na jevišti odbourají a vypadnou z role. Terezka Šefrnová si od toho, jak zadržovala smích, vykousala několik ,,důlků" do rtů.(Na kráse jí to ale neubralo.) V takových chvílích si uvědomíte, jaký je to zázrak hrát v takhle úspěšném představení. Dvě hodiny úžasného souznění mezi jevištěm a hledištěm.Rozdávali jsme radost divákům, kteří si to skutečně zasloužili. Naší odměnou byl jejich častý smích a mnoho potlesků na otevřené scéně. Bývám k sobě i ostatním hercům hodně kritický. Snažím se udržet představení v určité kvalitě, bez zbytečných excesů. Tentokrát všichni herci podali perfektní výkony- Míša Kuklová,Petr Jančařík, Tereza Šefrnová,Martin Maxa,Miluše Bittnerová,Milan Pitkin,Rosťa Kuba a snad i moje maličkost . Až na pár drobností nebylo co vytknout. Po představení jsme se cítili tak skvěle, jako bychom absolvovali některou z lázeňských procedur. Klidně bychom zvládli i marathon. Jsem šťastný, že jsem mohl být při tom.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

17.8.2014 jsme hráli ,,Kšandu" v zámeckém parku v Lázních Bělohrad.Celý týden bylo velmi proměnlivé počasí. Doufali jsme,že nedělní večer nebude deštivý ani příliš ,,povětrný". Naše přání bylo vyslyšeno. Sice byla trochu zima, ale to nám nevadilo. Asi dvou stům divákům(8% Bělohradu) zřejmě víc. Alespoň soudě podle jejich ze začátku vlažných reakcí. Ale postupně se rozehřívali. Martina Maxu, který vstupuje do představení až v jeho druhé polovině, přivítali velkým potleskem. Není bez zajímavosti, že 90% dlaní patřilo ženám. Z mužských úst jsem zaznamenal jen závistivé mručení. Kdybych nemusel na jeviště, mručel bych s nimi... Hlediště bylo úplně plné i když Petr Jančařík předpovídal,že kvůli chladnému počasí příliš diváků nedorazí. Jako vždy se mýlil. Stalo se už tradicí, že Petr s sebou vozí kromě své sympatické ženy Mirky i nějaké známé. Vždy mi pak druhý den volá a sděluje jejich dojmy z  ,,Kšandy". Tentokrát jsme díky němu, měli vzácnou návštěvu v podobě paní Jarmily, vdovy po geniálním hudebním skladateli a spolutvůrci ,,Semaforu" - Karlu Marešovi. Autorovi ,,věčných hitů" -,,Oliwer Twist", ,,Tam za vodou v rákosí"nebo,,Hvězda na vrbě". Pevně doufám, že jsme paní Jarmile udělali představením alespoň trochu radost. Když zdraví a talent dá, přijedeme sem za rok s mojí novou komedií. Ale k ní vede ještě dlouhá cesta . Dobrý voják Švejk křičel :,,Na Bělehrad! Na Bělehrad!" Nám by příští rok stačilo úspěšně dojet jen do Lázní Bělohrad.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

Hradec Králové je oblíbená štace drtivé většiny divadelních souborů a taky i naše. V sobotu 30.8.2014 jsme do amfiteátru ,,U letců" přijeli s ,,Kšandou". Místní šéf Vašek Vrzáň je můj kamarád, takže jsem byl moc rád, že ho zase po roce vidím. Vašek je člověk, který je vždycky v pohodě a vše se snaží v klidu vyřešit. Byl v dobré náladě i tentokrát. A to i přes to, že nepřišlo tolik diváků, kolik by si přál. Důvod byl prostý - na náměstí přijela jedna z komerčních televizí a doprovodný program byl pro občany Hradce zdarma. Davy lidí si tuhle velkorysou nabídku nemohly nechat ujít. Ale těch necelých sto diváků, kteří přišli na ,,Kšandu" bylo báječných! Nesmím zapomenout zmínit, že už několik let tady za mnou před představením chodí starší pán. Pokaždé na mně z dálky volá :,,Pane Sypale, mám pro vás nové botičky!" Poprvé jsem si  myslel, že mi opravdu přinesl nějakou obuv, ale teď už jsem věděl, že v krabici od bot je něco úplně jiného - cibule! Můj věrný příznivec je její velký pěstitel. A nutno říci, že cibule je výborná! Takže ještě jednou moc děkuji tajemný cibuláři! A zvláště děkuje kolega Petr Jančařík , po jehož vniknutí do  krabice mi málem zůstala jen poslední cibule pro pláč...Počasí nám přálo a představení v Hradci se vydařilo. Po jeho skončení jsme hned nevyrazili směrem na Prahu. Chvíli jsme se zdrželi a mluvili s těmi co ,,Kšandu" shlédli. Dlouho jsem váhal, zda  mám následující řádky napsat, abych nebyl za ,,hrdopycha". Věřte mi, že se opravdu snažím psát čistou pravdu, neboť tak jsem vychován. Ostatně byla tam řada svědků. Např. pan Zvěřina z amfiteátru z Chlumu a jeho neobyčejně charismatická manželka, která s úžasným citem a pochopením představení zhodnotila. Ano,přesně tenhle zážitek jsem chtěl ,aby po skončení komedie v lidech zůstal.Ale vraťme se k věci, která mě nesmírně potěšila a přiznám se, že i dojala. Nádherná zpětná vazba, která byla pro mě osobně  velkou odměnou za tu dřinu na ,,Kšandovi". Přišel za mnou manželský pár, jehož ,,mluvčím" byla šarmantní dáma.,,Pane Sypale,dovolte abych se vám s velkou úctou za nás za oba - poklonila za to, že jste tuhle skvělou komedii napsal, částečně režíroval a takovýmto způsobem hrál hlavní roli." Uklonila se, dala mi sladkou pusu a rozloučii jsme se. Tyhle chvíle, stejně jako reakce nadšených diváků vyváží kýbly špíny tzv.,,samohodnotitelů nových komedií"pseudointelektuálů  - Grégrové, Kouly,Landy a i nepřejícného ,,skoroherce" Kriegla. Dodává mi to velkou sílu jít dál. 1.září 2014 jsem dopsal novou  hru : ,,Zítra to roztočíme, Jaroušku!" Je to komedie o tom, co všechno jsou lidé schopni udělat pro peníze. Budou v ní skvělé písně a jako vždy sympatičtí herci. Psal jsem jim role přímo na tělo.  Koncem února bychom chtěli začít zkoušet. Dáme si hodně záležet. Úspěch ,,Kšandy"je zavazující.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

8.9.2014 ,,Kšanda" - Praha - Petrovice. Jako téměř vždy jsme  bloudili. Ohromné sídliště . Desítky objížděk a zákazů vjezdů. Připadal jsem si jak na veledromu. Nakonec jsme vše zvládli. Plné hlediště - hodně starších lidí. Velmi stísněné prostory. Podle ohlasů při i po představení tady ,,Kšanda" jednoznačně zabodoval. A to píšu nejen kvůli štědrému rautu po závěrečné dlouhé děkovačce. Mimochodem , to co dokáže sníst Martin Maxa, to jsem viděl jen u obrů v pohádkách. Obsah tří švédských stolů během chvíle zmizel v jeho svalnatém břiše. Měl takový apetit, že by v ten večer slupnul snad i ubrus.  Vždycky vás potěší, když se pořadatel ptá po další komedii. To je známka toho, že se mu představení líbilo. Když se nic mimořádného nestane, vyplní se známá Kozinova věta určená Lomikarovi:,,Do roka a do dne!" Ale místem setkání tentokrát nebude ,,boží soud", ale sympatický sálek v Praze-Petrovicích. Děkujeme za vše a už teď se těšíme. Za rok to tady roztočíme, Jaroušku!
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

13.9.2015 a 18.9.2015. Dvě naprosto rozdílná představení ,,Kšandy". To první jsme hráli v Jílové u Prahy v místní sokolovně. Podmínky byly katastrofální, stejně tak reakce diváků. Jako kdybychom hráli pro zaměstnance maďarského velvyslanectví.  Představení se konalo v rámci jakéhosi jednodenního festivalu.Vstup zdarma!  Přišlo celé Jílové. Sokolovna praskala ve svých stoletých švech. Během našeho hraní se sálem proháněly křičící děti. Neustále někdo přicházel a odcházel. V takovém prostředí se opravdu nehraje nejlépe. Nikdo jsme z toho neměli dobrý pocit. Konec byl pro nás vysvobozením. Ohlasy diváků po představení byly překvapivě velmi příznivé. Těší nás to,ale pachuť z této podivuhodné ,,štace" zůstává. Jílové nás stálo  více sil než třídenní zájezd na Moravu. Inu, každý,,Kšanda" není posvícení...  Ve Vejprtech to byla úplně jiná pohádka. Krásný kulturák a jeho neméně krásný šéf pan Kratochvíl.  Sál plný báječných diváků. Úžasně reagovali od první scény. Tady byla radost hrát. Dvě hodiny ,,Kšandy"  uběhly jako voda ve Vltavě. Nádherný večer. Při děkovačce jsme každý dostali malý dárek. Petr Jančařík panu Kratochvílovi navrhnul, že kvůli těm dárkům tu bude klidně účinkovat denně. Nám nabízel výměnou za dárkovou taštičku - svoji cibuli z Hradce...Nakonec se pan Kratochvíl nad ním smiloval a odněkud vykouzlil sádrového trpaslíka. Pokud někdy pojedete přes okraj Plzně, všimněte si honosného stavení se zahradou, posetou těmito skvosty. Možná, že Vám Petr zamává z okna. Ale abych si z něj nedělal jen legraci - Petr je skvělý člověk a na jevišti (pokud na něj včas přijde) pokaždé exceluje. Jsem moc rád, že ho v ,,Kšandovi" mám. Když bude potřeba,nechám si narůst vousy a  klidně si mu půjdu stoupnout na zahradu.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

22.9.2014 Horšovský Týn. Městečko kousek od Plzně. S půvabnou paní ředitelkou Leonou Císlerovou jsem jednal o uvedení ,,Kšandy" od října 2013. Bylo to jako na houpačce. Chvíli to vypadalo nadějně, pak se mi dlouho neozvala. Nakonec jsme se po několika telefonátech domluvili. Zaručil jsem se jí za úspěch ,,Kšandy" a paní Leona byla tak velmi laskavá, že to riskla. Přijeli jsme (díky Martinovi M.) na poslední chvíli. Vešli jsme do šatny. Ještě jsme nic nepředvedli a už byly na stole  úžasné koláče,káva,čaj,minerálky. A pak že... ,, bez práce nejsou koláče". Málokdy zažijete tak skvělé diváky jako v Horšovském Týně. Po první scéně jsme si všichni přáli, aby čas ubíhal pomaleji, abychom si mohli hraní v takové báječné atmosféře vychutnat. Celý sál od první vteřiny bouřil smíchem. Diváci se mohli utleskat. Připadal jsem si jako fotbalista, kterého ke špičkovému výkonu žene energie tisícihlavého davu v hledišti. Hráli jsme jako o život. Dokonce i Milan Pitkin, který má občas problémy s výslovností a nerozumí ani sám sobě - vyslovoval jako herci na Národním a mohl by učit na umělecké škole jevištní mluvu.  Nádhera! Supervečer! Petr Jančařík s sebou přivezl několik svých přátel. V srpnu  ,,Kšandu" viděli v Mariánských Lázních,přesto se na něj vypravili znovu. Je to pro nás ohromná pocta a vážíme si toho. Horšovský Týne a paní ředitelko Císlerová, moc děkujeme za přijetí i za nezapomenutelný večer a příští rok nashledanou! Na diváckém vysvědčení máte od nás velkou jedničku! Už jenom kvůli těm báječným koláčům k vám rádi přijedeme s novou komedií. Snad se tady ,,Zítra to roztočíme, Jaroušku!" bude tak líbit jako,,Kšanda". Paní ředitelko, zkuste to ještě jednou risknout.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

30.9.2014 Říčany. Jak mi hned po příjezdu sdělila paní ředitelka Kulturního centra Ludmila:v Říčanech spíš lidé chodí na hudební skupiny než na divadlo.Přesto nás vzala,čehož si nesmírně vážím. Kdyby se mi před mnoha lety nerozpadla moje skupina falešné noty,,Pilous", možná nás tady přivítal vyprodaný sál. Na ,,Kšandu" přišla skromná návštěva. Necelých sto diváků. Kdysi jsme tady hráli Dívčí válku a reakce publika byly téměř nulové. Tenkrát byl na představení legendární režisér Jiří Krejčík. Marně jsme mu vysvětlovali, že na jiných štacích  padají lidé smíchem ze sedadel. Není tedy divu,že jsme ze zdejšího publika měli  obavy. Po trochu chladném začátku začali více a více reagovat a to jim s přestávkami vydrželo až do konce. Děkovačka byla velkolepá - skandovaný potlesk. Nemusíme vždy spustit liják. Stačí když bude kapat. A přesně tohle byl případ ,,Kšandy" v Říčanech. Už jsme zažili lepší večery, ale taky nás možná čekají i horší. Doba je zlá a boj o diváka čím dál těžší. Důležité je, že se podle ohlasů po představení -,,Kšanda" v Říčanech jednoznačně líbil. Možná, že ti co zůstali  doma, příště vymění lístky na rockový koncert za vstupenky na divadlo.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

V pátek 3.10.2014 jsme se fotili na plakát nové komedie ,,Zítra to roztočíme,Jaroušku!" Sestava herců je podobná jako v ,,Kšandovi", ale k M.Maxovi,T.Šefrnové,P.Jančaříkovi a mé maličkosti - přibudou nové tváře. Stále půvabná Kateřina Kornová,slušný herec i člověk Michal Roneš, nadějná herečka a zpěvačka  Karolina Gudasová, bavič Pepa Mladý,zpěvák a skladatel L.Petrů  a nadaný všeuměl J.Jiterský. Také přibudou báječné písničky. Mělo by to být vtipné ,divácké představení plné nejrůznějších barev. Dialogy musí mít tah, žádná vata! Zkoušet začneme  v polovině dubna 2015. Do té doby se zaměříme na přípravu zvukové stránky,výrobu kulis a rekvizit. Čeká nás pořádná dřina,ale věřím, že po úspěchu ,,Kšandy" nám to půjde jako po másle. Ale překonat ,,Kšandu" bude zatraceně  těžké. Laťka je hodně vysoko.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

Divadlo U Hasičů 5.10.2014. Bohužel,nebylo tolik diváků,kolik bychom si přáli. Praha je Praha. Ohromná konkurence a taky jak se ukázalo - neděle večer, není ideální  den na návštěvu divadla. Ale ti diváci co přišli, byli báječní. Reagovali výborně. Hrát před takovým vstřícným publikem je  radost. Zařadili jsme největší rychlost a jeli na plný plyn. Odměnou nám byla bouřlivá děkovačka. Mezi diváky byl i můj kamarád -  hrdina z Bělehradu - fotbalista Antonín Panenka. Vzal s sebou celou rodinu a všichni byli z ,,Kšandy" nadšení. Kromě plného sálu, ,,Kšanda" U Hasičů neměl chybu. Stejně jako stěhovaví ptáci -  i my se na jaře vrátíme. V březnu nashledanou Praho, bude ,,Kšandohraní"!
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

9.10.2014 Horní Počernice.Vyprodáno! Záskok. Velký dík patří Pavlu Richtovi, který se během 48 hodin naučil postavu Klíštěte za Mirka Šimůnka. Doslova nám vytrhnul trn z paty.  Šimůnek celý soubor zklamal na celé čáře. Sláva mu stoupla do hlavy. Pohádkový princ se zachoval  jako legendární Jidáš. Představení v Horních Počernicích vyměnil za pytel zlaťáků aniž si za sebe sehnal náhradu. Oznámil mi to pouhé dva dny předem! Nechal nás ve štychu. Tímhle nepochopitelným excesem jeho hraní v ,,Kšandovi" skončilo. Dohraje do konce roku a pak se rozloučíme. Za svoji hereckou kariéru jsem nic podobného nezažil. Jsem rád, že už s Mirkem nebudeme spolupracovat. Kdo takhle jednou zklame - udělá to klidně i podruhé. Představení v Horních Počernicích nebylo špatné, ale už jsme odehráli daleko lepší. Kdybych měl známkovat jako ve škole - dal bych nám i publiku 2. Po tom, co tomuhle představení předcházelo za nervy - je to nádherná známka.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

10.10.2014  Habartov u Sokolova. Úmorná a dlouhá cesta. Martin Maxa v roli řidiče si až na zvládání prudkých zatáček počínal obstojně. Přiznal se nám, že s tím měl problémy i v autoškole, kde mu přezdívali ,,Turbo - Maxa".  Když přijde zatáčka - přilepí se mu noha na plyn a ne a ne pustit. Jakoby měl na podrážce magnet. Z posádky vozu se v těhle chvílích řine pot a všichni sepisují závěť. Martina to nevyvede z míry. Dál všem s rozzářeným obličejem  popisuje krásy krajiny,zatímco se křečovitě držíme sedadel a tiše se modlíme Otčenáš.  V kulturním domě se volilo. Občané Habartova dali hlas svým vyvoleným a pak se v hojném počtu přesunuli do vedlejšího sálu na ,,Kšandu". Od prvního okamžiku bylo jasné,že tohle publikum se chce smát. A to pořádně. Sklidili jsme velký úspěch. ,,Kšanda" v Habartově zabodoval. Místostarosta pan Plevka mi poslal skvělé fotky a velice pochvalný email. Příští rok se sem vrátíme s novou komedií. Pokud ovšem Martin do té doby zvládne všechny prudké zatáčky.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

15.10.2014 Bystřice nad Pernštejnem.Strastiplná cesta. 45 minut jsme stáli na dálnici D1. Beznaděj,nebylo úniku. Nekonečná kolona aut před námi i za námi. ,,Kšanda" v Bystřici byl ve velkém ohrožení. V duchu jsem se už viděl, jak ho překládám na jaro.  Představení mělo začít v 19.30. Přijeli jsme v 19.25. Naštěstí, čekající diváci  měli pro náš pozdní příjezd pochopení. Přišlo jich téměř dvě stě.  ,,Kšanda" v Bystřici se prokazatelně líbil. Diváci se zvolna rozjížděli,ale pak jejich reakce stály za to. Po skončení představení nám několik z nich sdělilo své dojmy. Ani moje milovaná žena mě nikdy takhle nechválila.  Až příští rok zežloutne listí, přijedeme do Bystřice s novou komedií. Se sympatickým pořadatelem panem Špačkem jsme předběžně domluveni. Už teď hledám jinou trasu. D1 mě ještě dlouho bude strašit ve snech.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

16.10.2014 Lomnice u Sokolova.Vyprodáno! 260 diváků vytvořilo bouřlivou atmosféru. Přišlo by jich i daleko víc,ale jak mi řekl pan starosta Matoušek - neměli už další židle a sledovat dvouhodinového ,,Kšandu" na stojáka - by nebylo to pravé ořechové.  Díval jsem se před představením skulinkou do narvaného sálu a pozoroval davy diváků. Připomínalo mi to včelí úl. Měl jsem nádherný pocit. Takové množství lidí se rozhodlo, že stráví dnešní večer s ,,Kšandou". V myšlenkách jsem se ocitnul úplně na začátku. Odešel jsem ze souboru F.R.Čecha a začal psát tuhle komedii. Neměl jsem tušení jak to dopadne.Vydal jsem se do neznámých končin, kde  úspěch a neúspěch dělí  jen tenký led. Zkoušíme ,,Kšandu". Výroba kulis a rekvizit,kostýmy,hudba,zvuky,plakáty... premiéra. První krůčky stejně jako u malého dítěte - nebyly jednoduché. Generálka ,,Kšandy" skončila fiaskem. Po technické stránce téměř nic nefungovalo. Cestou domů na mně padla deprese - chtěl jsem všechno vzdát. Vzal jsem si příliš velké sousto. První představení v K.Varech znamenalo zásadní zlom. A dnes mohu s hrdostí říct:,,Nejen Prima, ale i ,,Kšanda" jede!" Tak ať nám to vydrží. Je to malý zázrak. Jen hlupák by si toho nevážil.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

22.10.2014 Velká Bíteš. Cestování po dálnici D1 je tragédie! Opět jsme se o tom přesvědčili. Připadal jsem si, že sedím v kombajnu a jedu na žně, neboť jsme téměř hodinu jeli dvacetikilometrovou rychlostí. Vy, co máte na starosti opravu D1 odvádíte opravdu ,,skvělou" práci! Nezapomeňte si dát k Vánocům tučné prémie. Cesta se nedá nijak naplánovat. Máte jedinou jistotu: dokonale si z okénka svého vozu prohlédnete okolí. Občas si můžete i na chvíli vystoupit a prožít romantickou  snídani či oběd v travnatém příkopu vedle dálnice... Představení ,,Kšandy" začalo s téměř půlhodinovým zpožděním. Měli jsme pocit, že přítomní diváci se právě vrátili z poznávacího zájezdu na Severní pól a ještě nerozmrzli. Ale postupně se rozehřívali a děkovačka byla bouřlivá. Bylo o nás perfektně postaráno. Náš velký dík patří panu řediteli Tomášovi  Jelínkovi  a jeho půvabné kolegyni -produkční. Pevně doufám, že se na podzim 2015 opět uvidíme.Zítra nás čekají Rokycany. Polovina souboru se zmítá v horečkách a bere antibiotika. V autě to vypadá jak v plicním sanatoriu. Cestou na představení si poctivě vyměňujeme bacily. Chřipka řádí. Ještě, že je to do Rokycan jen 70 km. Ale hlavně, že se vyhneme v současnosti určitě nejhorší dálnici na světě - D1!
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

23.10.2014 Rokycany. Tentokrát budu stručný.Cesta v pohodě,publikum průměr. Představení se líbilo. Zdravotně jsme to přežili. Na začátku listopadu nás s ,,Kšandou" čeká  třídenní zájezd na Moravu. Do té doby se snad dáme do pořádku a odjedeme na šňůru v plné síle.Málokdy jsem se tak těšil do postele jako dneska. I když s vysokou horečkou se jen těžko usíná.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

Šňůra Morava - 4.-6.11 2014 Tři dny dlouhého cestování, dvě probdělé noci při kytarách a harmonice Milana Pitkina - tři dny velkých úspěchů s ,,Kšandou". Celé ,,Kšandoturné" vyvrcholilo  ve Služovicích. Můj velký kamarád a  dobrý člověk Radim Fišer se ujal organizace představení. Kulturní dům byl našlapaný až po střechu. Hlava na hlavě.Publikum bylo nažhavené jako sopka Etna a stejně tak bouřilo. Při děkovačce jsem podruhé v životě zažil něco úžasného. Tu nejsladší odměnu účinkujícím od vděčného publika - ,,snading ovation" - potlesk ve stoje! Dvě stě diváků vstalo jako jeden muž a dlouho tleskalo a tleskalo. Vrátili jsme se sice až k ránu, ale měli v sobě tolik energie, že bychom hravě strčili do kapsy  i Temelín.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

V překrásném divadle ve Františkových Lázních se  hraje úžasně. Nebylo tomu jinak ani v pátek 7.11 2014. Bylo úplně plno a ,,Kšanda" tady zabodoval, i když jsme po moravské šňůře byli na pokraji vyčerpání. Ale  hráli jsme jako o život. Když herec cítí souznění s publikem, nemůže zařadit nižší rychlost. Současnost s ,,Kšandou" je nádherná - úspěch za úspěchem, ale už myslím na budoucnost. Začínám pořadatelům nabízet komedii ,,Zítra to roztočíme, Jaroušku!" Jdu ve stopách ,,Kšandy". Mám velkou radost - úspěch,,Kšandy" mi otevírá  dveře k prodeji naší nové komedie. Pořadatelé musí obracet každou korunu,nabídek mají stovky,ale po shlédnutí ,,Kšandy" mi věří. Uděláme všechno pro to, abychom je nezklamali.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

,,Já narukoval do Mimoně..."  zpívá se v legendární písni z třicátých let ,,Maminko,kup mi koníčka!" Nevím, jaká byla v Mimoni vojna, ale hrát v místním kulturním domě byla paráda! Plný sál a skvělé  publikum. Přijel jsem domů ve výborné náladě, kterou mi ještě vylepšil e-mail od dr.Radima Uzla, že bude  alternovat s Petrem Jančaříkem roli dr.Párátka v naší nové komedii ,,Zítra to roztočíme, Jaroušku!" Báječný večer s krásnou tečkou!
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

Je dobré někoho někde mít. Několik názvů měst je spojeno s konkrétními jmény mých dobrých kamarádů. Jedním z nich je  Klášterec nad Ohří. Mám tady Jardu Kohouta,bezvadnýho chlapa,který se navíc stejně jako já narodil 29.8. Náhoda? Ne,na ty já nevěřím. To je osud. Setkání s ním stejně jako s 280 diváky,kteří  zcela zaplnili sál, bylo příjemné. Kšanda tady slavil předčasné Vánoce. Od prvního okamžiku obecenstvo úžasně reagovalo a každý z nás se na svůj výstup vyloženě těšil. Povedené představení ve skvělé atmosféře. Po skončení čekal na Martina Maxu zástup hodně mladých fanynek. Martin k nim byl shovívavý, všem podepsal žákovské knížky a jeli jsme domů.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

Veleúspěšný rok s ,,Kšandou" jsme zakončili v Domažlicích. Hráli jsme představení pro zaměstnance jedné velké firmy. Měli jsme z toho trochu obavy, protože naše zkušenosti z podobných akcí jsou různé. V nabitém sále na nás čekalo téměř 400 diváků. Začali jsme  později, neboť v předsálí byl raut a než si každý z toho množství lidí ,,zobnul" , nabrali jsme půl hodiny zpoždění. V Domažlicích diváci od začátku výborně reagovali, ale pak přišla přestávka. Opět úprk na raut a pak nekonečné courání z rautu do sálu. Chvíli trvalo než se ,,Kšanda" vrátil do svých obvyklých kolejí.Finále pak bylo velkolepé. V pomalu končícím roce 2014 jsme od února odehráli včetně pražské premiéry čtyřicet představení a navíc v drtivé většině úspěšných. O něčem takovém se mi ani nezdálo. Začínám věřit na zázraky.
Všem našim příznivcům přeji za celý soubor pohodové svátky, veselého kapra a tu pověstnou kapičku štěstí a zdraví v nastávajícím roce 2015!
A taky...slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

V listopadu loňského roku jsme hráli v Mimoni. Místní televize  Tv Mitel natočila z našeho představení malou reportáž. Stačí do vyhledavače napsat - Tv Mitel Kšanda - a kliknout myší. Příznivce ,,Kšandy" určitě potěší. V plném proudu jsou přípravy mé nové komedie ,,Zítra to roztočíme, Jaroušku!" www.zitratoroztocimejarousku.cz. Máme natočené demoverze všech devíti písniček a potřebné zvuky. Je udělán návrh scény, neustále pracuji na textu - vylepšuji,škrtám. Máme už prodáno 17 představení a další doufejme brzy přibudou. Moc se na tuhle komedii těším,ale zároveň mám obavy - abychom uspěli. U konverzační komedie člověk nikdy neví. Ani osika se ve větru netřese tolik ,jako budu já před červencovou premiérou. Sázím stejně jako v ,,Kšandovi" na svůj styl humoru, který mě málokdy zklamal. Samozřejmě, že prvnímu představení bude předcházet tvrdá práce. Úspěch si člověk musí zasloužit. Alespoň taková je moje zkušenost.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

16.2.2015 Plzeň Hotel Primavera. Vyprodáno! 300 skvělých diváků! Sukces jako hrom! Naše nová sezóna nemohla začít lépe. S více než sympatickou judr.Chalušovou jsem domluven na příští rok. Pevně doufám, že  ,,Jaroušek" tady sklidí podobný úspěch. Byla radost hrát. Dnes ráno jsem vstával s úsměvem na rtech a svět se mi zdál nádherný...
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

Moravský Krumlov. Vyprodáno! V bývalém kině se tísnilo více než 300 báječných diváků, kteří během představení nadšením bouřili jako Tsunami. Charizmatické dámě paní Řehořové - díky níž jsme v Moravském Krumlově hráli - spadl kámen ze srdce. Hrozilo jí, že dopadne jako Muchova Slovanská epopej - také se bude muset z tohoto malebného města stěhovat. Pan ředitel jí ale za objednání ,,Kšandy" pochválil, uznal že to byla správná volba a je docela možné, že ji díky ,,Kšandovi" i povýší... Představení si sedlo, má vtip, výborný rytmus a diváci i pořadatelé jsou nadmíru spokojení. Co víc si přát? Snad jen, aby se ještě lépe prodávalo. Ale i tak se tetelím  štěstím... Cesta zpátky do Prahy málem dostala dramatickou zápletku. Zastavili jsme u pumpy asi 70 km od Prahy. Když jsme po několika minutách chtěli odjet - nešlo to. Marně Martin otáčel klíčkem v zapalování. Motor ne a ne naskočit. Začali  jsme se smiřovat s tím, že u téhle pumpy budeme mít moře času si v klidu prohlédnout široké okolí...Přemýšleli jsme, kdo z našich blízkých pro nás přijede. Rosťa měl jasno. Bylo mu tak špatně, že v  jeho případě v úvahu připadala jedině sanitka. Terezka se chtěla vydat do Prahy stopem a Pitkin  pěšky,neboť každým rokem se zúčastňuje známého závodu - ,,Praha-Prčice". Co na tom, že téměř vždy po jeho příchodu do cíle ,je už zamčená šatna a pořadatelé jsou už dávno doma...Když už situace byla kritická, Martina napadlo - jestli mu nedošel benzin. Má sice auto na plyn, ale při startování potřebuje benzin. Načerpal 10 litrů, šel zaplatit a my se v autě  modlili, aby ta příčina našeho zdržení byla opravdu v nedostatku benzinu. Nebudu vás napínat - byla. Heuréka! Takže,  nádherný večer v Moravském Krumlově měl šťastnou tečku! Zasloužili jsme si ji.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

1O. 3. 2015 Nové město na Moravě, 350 diváků. Ředitelka  p.Neumanová takovou návštěvu v kulturním domě dlouho neměla. Báječní diváci, ktěří tleskali po každé scéně a na konci velký sukces! Chvála představení by byla nošení dříví do lesa. ,,Kšanda" pokračuje ve svém vítězném tažení. Přeji si,ať nikdy neskončí.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

18. 3. 2015 Brno. Do Brna jsem se těšil, neboť jsem v tomto druhém největším městě naší republiky, prožil čtyři krásné roky při studiu na JAMU. Ale brněnská  náruč  k nám nebyla příliš příznivá. Reakce -většinou postarších diváků - byly ze začátku velmi zdrženlivé. Ve srovnání s bouřlivým přijetím ,,Kšandy" v Moravském Krumlově a Novým městě na Moravě - to byl jen slabý čajíček. Nakonec všechno dopadlo dobře, ale byla to dřina jak v uranových dolech. Inu,každý den nemůže být  ,,Kšandobraní"...
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

31.3.2015 Blovice. Kousek od Plzně leží Blovice. Hraní ,,Kšandy" v téhle malebné vísce bylo ze začátku s velkým otazníkem. S paní ředitelkou Krňoulovou jsem byl domluven,že jí v lednu pošlu plakáty a pak se uvidí. Nebyla si jistá, jestli se prodá dostatečný počet vstupenek, aby pokryl náklady. Bála se, že by mohla prodělat kalhoty. Učinil jsem vše jak chtěla a čekal na její únorový telefonát, který měl rozhodnout o osudu ,,Kšandy" v Blovicích. Když se tak stalo, paní ředitelka mi radostně oznámila, že ,,Kšanda" bude, protože už mají téměř vyprodáno. Skvělá zpráva! Očekával nás do posledního místečka zaplněný sál, manželka a vnučky Petra Jančaříka a mimořádně vstřícné publikum, které nám odpustilo, že díky technickému antitalentu jednoho z našich ,,zvukařů" - nebyl už poněkolikáté videoklip. Nastalou situaci zachránila Miluška Bittnerová podařenou improvizací. Klobouk dolů! Po velkém úspěchu ,,Kšandy" v Blovicích vše nasvědčuje tomu, že sem příští rok přijedeme s naší novou komedií ,,Zítra to roztočíme, Jaroušku!" Samozřejmě, že zase nejdříve pošlu plakáty a pak se uvidí...
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

27.4.2015 Nový Bor. Bylo ,,Jaroslava", měl jsem svátek. Oslavil jsem ho tím nejlepším způsobem. Vítězná cesta ,,Kšandy" se nezastavila ani v tomhle malebném městečku u České Lípy. Bouřlivé reakce a na konci frenetický potlesk. Sukces jako hrom! Začali jsme zkoušet moji novou hudební komedii ,,Zítra to roztočíme, Jaroušku!" Ukrojil jsem si velký krajíc. V komedii bude 10 písniček,několik promítání na filmové plátno a jiné ,,libůstky ". Na rozdíl od ,,Kšandy" v ,,Jarouškovi" hraje Kateřina Kornová, Michal Roneš a Pepa Mladý. Největším hereckým překvapením je pro mně Kačenka, která hlavní roli Evženie  zatím zvládá s velkou bravurou.Je radost s ní zkoušet. My ostatní budeme mít co dělat, abychom se jí vyrovnali.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

13.5.2015 Rumburk. 320 skvělých diváků - vyprodáno! ,,Třináctka" nám tentokrát přála i když - ruku na srdce - my jsme mohli být ještě lepší. Pár chybiček se vloudilo... Cesta byla dlouhá a trnitá, ale jinak bylo vše perfektní! I tady bychom si moc rádi v příštím roce zahráli ,,Jarouška".
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

19.5.2015 Bílina a 20.5.2015 Divadlo U Hasičů - Praha. V Bílině jsme my i diváci odvedli svůj standard. Nic víc,nic míň. Zato druhý den v Divadle U Hasičů bouřlivé reakce téměř zaplněného sálu - překonaly naše nejrůžovější představy. Byla to divácká fantazie... Nebeská hudba z ráje! A my jsme hráli jak o zlatou tělku! Jedno z nejkrásnějších představení ,,Kšandy", které jsem zažil. Podařilo se nám vše, na co jsme sáhli. Prostě  - když se daří, tak se daří...V eufórii jsem se vrátil domů. Tenhle večer mě nabil pozitivní energií. Už jsem to potřeboval jako sůl, neboť při přípravě mé nové komedie si často sahám až na dno sil a občas začínám pochybovat,jestli to vůbec zvládnu. Napsat komedii pro osm herců, je pytel blech, kdy neustále nějaká vyskakuje nebo nemá čas.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

9.6.2015 Cheb. Považuji za ohromnou čest, že jsme si ,,Kšandu" mohli zahrát v Chebském divadle,kde začínalo mnoho hereckých hvězd. Např.Eduard Cupák. Sem se jen tak nějaké zájezdové divadlo nedostane. O to víc jsem si přál, aby tady měl ,,Kšanda" úspěch. Nebudu vás napínat - zažili jsme s ,,Kšandou" další nádherný večer a kolosální úspěch. Ohlasy byly úžasné a druhý den ráno jsem od pana ředitele Mudr.Svobody dostal velice pochvalný e-mail. Nesmírně si té pochvaly vážím a jsem na všechny členy našeho souboru pyšnější než pyšná princezna.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

18.6.2015 Multicentrum Horní Beřkovice. V areálu psychiatrické léčebny si mnozí z nás připadali jako doma... Rosťa Kuba mně varoval:,,S nikým se tady nedávej do řeči, mohli by si tě tu nechat." Raději jsem vůbec nevycházel z budovy, kde jsme hráli. Dříve to býval kostel. Hlediště pro 200 diváků bylo zcela plné.  I když akustika nebyla ideální - hrálo se nám tu skvěle a potlesk vděčného publika na konci nebral konce. Není špatné si občas odskočit od každodenního shonu a zahrát si v blázinci. Kdo ví, třeba se nám to jednou může hodit...
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

25.6.2015 Kyjov+26.6.2015 Amfiteátr Chlum. V Kyjově jsme odehráli 50-té představení ,,Kšandy". Předcházela mu strastiplná jízda po D1. Kvůli převozu těžkého nákladu jsme na cestě strávili  6 hodin a představení muselo být o hodinu posunuto. V letním kině bylo asi 200 lidí. Měli jsme úspěch a po druhé hodině ranní dorazili zcela vyčerpaní do matičky Prahy. Druhý den v Lesním amfiteátru Chlum jsme prožili další nezapomenutelný večer. Genius loci zafungoval. Po válce tady vystupoval světový komik Vlasta Burian. Nesměle jsme kráčeli v jeho stopách. Více než 500 diváků vytvořilo skvělou atmosféru .Tohle představení se zapíše zlatým písmem do dějin ,,Kšandy". Pevně doufám, že jsme se s báječným pořadatelem Jakubem Zvěřinou neviděli naposledy. Byla to velká paráda.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

 

>Tuhle rubriku dočasně kvůli pracovnímu vytížení uzavírám. ,,Kšanda" sklízí úspěchy dál, stejně jako moje nová hudební komedie ,,Zítra to roztočíme, Jaroušku!" www.zitratoroztocimejarousku.cz  Rozdáváme radost po celé republice. Po mých komediích nebude nikdo chytřejší. Naším cílem je především rozesmát a pobavit. To není málo.
Slunečné dny  a ,,Kšandu" v duši
J.S.

Vaše ohlasy nám napište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo zanechte komentář pod článkem.

zpátky nahoru

Официален блог на EKM Here съвсем скоро онлайн.

Templates Premium templates free full premium themes.